Sağlığın Tüm Tarafları 10. Sağlık Zirvesi’nde Buluştu

Özel Hastaneler Platformu Derneği tarafından bu yıl 10.’su gerçekleşen Sağlık Zirvesi, pandeminin şekillendirdiği yeni normalde “Sağlıkta Yeni Dönem ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Çözüm Arayışı” temasıyla sağlığın tüm taraflarını 30 Kasım – 1 Aralık 2021 tarihlerinde, fiziki olarak Grand Ankara Hotel ve dijital olarak Digicon Online Platform olmak üzere hibrit etkinlikte buluşturdu.
Kamu, özel sektör ve akademiden sektöre yön veren sağlık yöneticileri ile sektöre ürün ve hizmet sağlayan tüm firma yetkililerini aynı çatı altında buluşturan Sağlık Zirvesi, bu yıl 30 Kasım – 1 Aralık 2021 tarihlerinde Grand Ankara Hotel’de yapıldı. İnteraktif olarak Digicon Online Platformdan da takip edilen 10. Sağlık Zirvesinin bu yılki teması ise “Sağlıkta Yeni Dönem ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Çözüm Arayışı” oldu.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve SGK işbirliği ile Özel Hastaneler Platformu Derneği tarafından organize edilen 10. Sağlık Zirvesinin açılışında T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdağ, SGK Başkanı Cevdet Ceylan, Özel Hastaneler Platformu Başkanı Dr. Mehmet Altuğ ve OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat yer aldı. ÜHB Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Haluk Özsarı da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası konusunda sorunlar, fırsatlar ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı TSS Raporuna ilişkin bilgiler paylaştı.
Öncelikler ve ihtiyaçları değiştiren pandeminin gölgesinde gerçekleşen sağlık hizmetlerine ve sağlık dünyasının verdiği mücadeleye değinen Özel Hastaneler Platformu Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, sağlık hizmet politikaları ve uygulamalarının gözden geçirilerek sahanın ihtiyaçlarına cevap verebilir hale getirmenin elzem göründüğüne dikkat çekti. Konuşmasında Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının sağlık sigortacılığında sürdürülebilirliğin belki de en önemli argümanlarından olduğuna değinen Altuğ, TSS’nin masaya yatırılarak tüm tarafların katkısı ile hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Geri Ödeme Politikalarında değişmeyen SUT fiyatlarının uzun yıllardır ilk gündem olarak yerini koruduğunu sözlerine ekleyen Altuğ, sağlıkta kalite, güven ve hasta memnuniyeti için SUT’ta yapılacak artışların enflasyon, asgari ücret zammı ve güncel başka argümanlara da bağlı olarak revize olması gerektiğini belirtti. Sektörün SGK sözleşmesinin değişmesinin doğru bir uygulama olduğunu ancak sözleşmenin sadece cezaları artırmak değil de tüm maddelerin taraflarla birlikte tartışılması ile yol alınması gerektiğine dikkat çeken Altuğ, cezaların artmasının maliyetlerin ve hizmet fiyatlarının artması sonucunu doğuracağını söyledi.
Özel hastaneler sağlık hizmetlerinde yer almaya devam edecek ise kaynak transferinin ve bölüşümünün çok daha düzgün yapılması gerektiğinin altını çizen OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat ise 500’ün üzerinde özel hastanenin en az 100’ünün ruhsatından başka değerinin ve varlığının olmadığı ifade etti.
Olağanüstü dönemlerden geçildiği şu sürecin SGK’nın temellerinin ve kapsayıcılığının sağlam olduğunu gösterdiğini kaydeden SGK Başkanı Cevdet Ceylan, konuşmasında SGK olarak tüm çalışmaları paydaşlarla istişare ederek birlikte değerlendirmekten yana olduklarını söyledi.
SGK, ÖSS ve TSS’nin kapsayıcılıkları hakkında değerlendirmeler yapan ve zihin, mevzuat ve gerçek hayatın farklı işlediğine dikkat çeken T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, mevzuatta yer alan SGK’nın aynı zamanda koruyucu hizmetlere kaynak ayırması hükmünden de bahsetti. SGK’nın geri ödeme politikalarını düşünürken kendisinin sağlığın finansmanı anlamında sorumlu bir kurum olduğuna da dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye’de sağlığa ayrılan paraların çok fazla olmadığını, bu yıl hazineden ve SGK primlerinden 260 milyar lira bütçeye para konulduğunu ve burada 40 milyar açık olması halinde bu açığın bir şekilde kapatılmasının zor olmayacağını söyleyen TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi konusu ıskalandığı vakit sağlığın sürdürülebilirliğinin tartışılacağını ifade etti. Türkiye nüfusunda ilerleyen yaşla birlikte hastalık yükü de arttığında işin içinden çıkmanın daha da zor olacağına dikkat çekti.
Sağlık dünyasının tüm paydaşlarını hibrit ortamda bir araya getiren ve çıktıları ile politika yapıcılar ve ilgili otoriteler için kaynak olması hedefi ile sağlık dünyasının tüm bileşenlerinin buluşturan 10. Sağlık Zirvesi, iki gün boyunca Sağlık Hizmet Sunumu Politikaları ve Uygulamalarına İlişkin Görüş ve Öneriler Çalıştayı, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Çalıştayı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Raporu Tanıtımı ve Değerlendirilmesi ve Geri Ödeme Politikalarına İlişkin Görüş ve Öneriler Çalıştayı olmak üzere 3 çalıştay olarak düzenlendi. Her çalıştayda fiziki ve dijital olarak 150’nin üzerinde kamu, özel sektör ve akademi temsilcisinin katılımı ile nitelikli 2 günde 1000’i aşkın katılım gerçekleşti. Jettel’in Platinium sponsor, Siemens ve Varian’ın Silver sponsor olarak yer aldığı Zirveye Alab Laboratuvarları, Bizmed ve Pusula Yazılım firmaları da katılımcı olarak destek verdi.

Bu haberi paylaş

X
X