Pandemi ve Özel Sağlık Sisteminde Hizmet Sunumu Yönetimi konuşuldu

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Doruk Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Yavuz Namlı, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü – Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Ankara Şehir Hastanesi Laboratuvarı, Siemens Healthineers – Medikal Direktörü Prof. Dr. Filiz Akbıyık konuşmacı olarak yer aldı.
Pandemi sürecine ilişkin nasıl başladı, neredeyiz, bizi neler bekliyor gibi soruların gündeme alındığı panelde, pandemide sağlık hizmet sunumu gerçekleri, ortam psikolojisi ve sağlık çalışanlarının durumu ve yeni normalde hastane mimarisi ve altyapıları konularında değinildi.
Pandemi sürecinde ve sonrasında neler yapıldığına ve Türkiye’nin yaklaşımına ilişkin konuların da konuşulduğu panelde, virüse ilişkin mutasyon geçirip bitecek, mevsimsel hastalığa dönüşecek, aşı bulunana kadar dalgalar halinde devam edecek, aşı bulunmasa da sürü bağışıklığı oluşuncaya kadar yayılacak, mutasyonla bağışıklıktan kurtulup öldürmeye devam edecek gibi olası senaryolardan da bahsedildi.

Bu haberi paylaş